Kamboxhi dëshiron të rritë investimet e Kinës Kazino dhe të tërheqë turizmin

Kamboxhi dëshiron të rritë investimet e Kinës Kazino dhe të tërheqë turizmin

Kamboxhi dëshiron të rritë investimet e Kinës Kazino dhe të tërheqë turizmin

hypervenomboots Industria e kazinove e Kamboxhia duket se ka të ngjarë të përfitojë nga lidhjet në rritje me Kinën, meqenëse qeveria merr përsipër të nxjerrë reforma legjislative që synojnë të tërheqin investime të huaja të mëtejshme në sektorin e lojërave të fatit.

Në më shumë mënyra sesa një, paratë kineze vazhdojnë të futen në tregun e lojrave të Kamboxhia, pasi qeveria shpreson që legjislacioni i ri do të shtojë karburant vetëm në zjarr.

Projektligji për lojërat e vendit, të cilin komentuesit sugjerojnë, ka të ngjarë të kalojë pas një zgjedhje të përgjithshme të pakontestueshme më vonë këtë vit, synon të kapë një pjesë më të madhe të të ardhurave për thesarin – aktualisht vlerësuar në rreth vetëm 50 milion dollarë – dhe për të tërhequr investitorë potencial falë një mjedis rregullator më i qëndrueshëm.

Shifrat e bujara mendohet të hyjnë në rreth katër përqind të të ardhurave për kazinotë të bazuara në tokë, duke zëvendësuar një sistem të tanishëm tarifor të negociuar “tarifat e taksave” të aplikuara për aparatet e lojrave, jo të ardhurat.

Qindra kazino të licencuara po rriten përgjatë kufijve me Tajlandën dhe Vietnamin. Shumë prej tyre janë mbështetur nga investimet kineze, dhe me qeverinë që ka rregulla të relaksuara të vizave për turistët, një numër në rritje i lojtarëve janë vetë kineze.

“Ka shumë kërkesa të pakënaqur në rajon si një e tërë,” tha Ben Reichel, drejtor ekzekutiv në Donaco. “Nëse shikoni numrin e tavolinave në krahasim me diku si Shtetet e Bashkuara, në të vërtetë është një numër shumë i ulët i tabelave të lojërave të disponueshme – kjo është arsyeja pse ka shumë konkurrencë ilegale”, shtoi ai. “Qeveria ka thënë se ata duan ta bëjnë Kinën një nga tre vendet e tyre kryesore – nëse jo numër një i turizmit do të shkojë përpara.”

Në përputhje me këtë, Donaco kohët e fundit ka forcuar pronën e tij të Star Vegas në Poipet, destinacionin numër dy të Kamboxhias, me qëllim që të rrisë apelin e vendit për turistët kinezë dhe të krijojë sinergji me qytetin turistik të Siem Reap.

Kompania është në proces të rinovimit të 99 dhomave të 350 dhomave të hotelit, me planet për strehim shtesë në një kullë të re në tubacion, dhe duke zëvendësuar 900 nga 1.500 makinat e lojrave të saj.

Së bashku me një sërë mundësish argëtimi të ri, duke përfshirë një klub nate karaoke dhe një restorant kinez, Star Vegas gjithashtu ka debutuar një “zonë ndërkombëtare të kazinosë” me stafin që flet me mandarin, duke shfaqur 16 tavolina që ofrojnë Macau-style no-commission baccarat.

Sidoqoftë, në disa zona, fluksi i shpejtë i investimeve kineze është duke shkaktuar tension. Sipas zëdhënësit të Ministrisë së Financave Ros Phirun, Sihanoukville – e cila po bëhet shpejt një pikë e nxehtë e lojërave të fatit në të drejtën e saj – aktualisht ka 16 kazinove operacionale, me 9 më shumë që pritet të hapen në 2018.

Duke pasur parasysh se barrierat për hyrje janë aktualisht pranë asnjë, kazinotë në shkallë të vogël po “shfaqen si kallamishte” në qytet, shpjegoi Ben Lee, partneri drejtues në konsultën IGamiX duke folur në International Casino Review vitin e kaluar.

Pavarësisht kësaj, ai vuri në dukje se “investitorët ndërkombëtarë nuk janë aq të dashuruar me Kamboxhia, për shkak të kësaj përhapjeje”.

Ndërkohë, sektori i hotelit Sihanoukville do të hapë 1000 dhoma të reja dhe 10 hotele të reja këtë vit për të akomoduar rritjen e kërkesës. Së bashku me një milion turistë vendas, qyteti ka marrë rreth 120,000 vizitorë kinezë vitin e kaluar, dyfishi i numrit të regjistruar në 2016.

Në shkurt, qeveria kamboxhiane formoi një task forcë për të trajtuar problemet që rrjedhin nga investimet kineze në Sihanoukville, duke përfshirë çmimet e larta të tokës të cilat kanë bërë që banorët e qytetit të ankohen se janë duke u shtrydhur.

Polemika ka parë shefin e shtabit të përgjithshëm të ushtrisë, Hun Manet – djali më i madh i kryeministrit kamboxhian – u kërkon zyrtarëve lokalë të ndërmarrin hapa për të shmangur lejimin e Sihanoukville për të bërë një qendër kumar.

“Unë pajtohem për të shqyrtuar investimet e mundshme në afat të gjatë, por unë nuk pajtohem të lejoj Sihanoukville të jetë si Makau,” tha Manet. “Sihanoukville duhet të bëhet një qytet me identitetin e vet unik.”

Gjithashtu, bubblimi në Kamboxhia, edhe pse shumë më pak i dukshëm, është një sektor i lulëzuar i lojrave në internet në breg të detit, i cili mund të marrë gjithashtu dispozita në faturën e re të lojrave.

Sipas Rhys Jones, drejtor menaxhues i Ha Tien Vegas, një kazino në qytetin kufitar nga Vietnami jugor, Kamboxhia si një shpërndarës iGaming në det të hapur po bëhet shpejt një rival në Filipine.

Jones tha për Inside Asia Gaming se 100 licenca të reja kazino janë lëshuar në 18 muajt e fundit – çdo i ri do të ketë një licencë online. “Nuk ka kuptim që të mos,” shtoi ai. “Ka shumë pak ndryshim në kosto dhe pastaj jeni të mbuluar”.

Kamboxhia do të bëhet më shumë një shpërndarës lojrash, thotë Jones, kryesisht për shkak se “njerëzit duan pak siguri.

Në kundërshtim me raportet që mund të keni lexuar, nuk ka pasur raste të regjistruara të qeverisë kamboxhiane që mbyllin ndonjë gjë poshtë. Askush që drejton një biznes legjitim në Kamboxhia dhe ka licencë të ligjshme, ka pasur ndonjë çështje, “sqaroi ai. pokerace99