Crown merr miratimin e planifikimit për kazinotë Sydney

Crown merr miratimin e planifikimit për kazinotë Sydney

Crown merr miratimin e planifikimit për kazinotë Sydney

Crown merr miratimin e planifikimit për kazinotë Sydney – Komisioni i Vlerësimit të Planifikimit të Ujit të Jugut (PAC) ka aprovuar, duke iu nënshtruar një numri ndryshimesh dhe kushtesh thelbësore, planeve të Crown Resorts për të zhvilluar një kazino të re në periferi të Barangaroo të qytetit të Brendshëm të Sidneit.

Crown merr miratimin e planifikimit për kazinotë Sydney
Crown merr miratimin e planifikimit për kazinotë Sydney

“Ndërkohë që ka qenë një proces i gjatë dhe i detajuar, ne jemi të kënaqur me rezultatin e përgjithshëm dhe jemi thellësisht të përkushtuar në ndërtimin e një hoteli hoteli me gjashtë yje që Sydneysiders dhe të gjithë Australianët mund të jenë krenarë”, tha Robert Rankin, kryetar i Kurorës Resorts.

Një hotel me vlerë $ 2bn (E1.3bn) Crown Sydney Hotel do të ndryshonte ndjeshëm horizontin e qytetit me kullën e hotelit prej 72 katësh dhe kazinën VIPonly.

Modifikime substanciale u bënë në propozimin origjinal të Crown, duke përfshirë zgjerimin e Hickson Park pranë anës lindore të kompleksit. Vendpushimi do të rikthehet edhe 30 metra larg portit për të lejuar akses më këmbësorë, sipas përcaktimit të shumëpritur të PAC.

Komisioni ka lejuar gjithashtu që logoja ‘Crown’ të shfaqet në krye të podiumit të kullës, megjithëse është vendosur një ndalim për ndërtimin e një helliporti në vend.

Ndërsa procesi i planifikimit ishte i gjatë dhe i detajuar, Rankin tha se ishte i kënaqur me rezultatin e përgjithshëm. “Për një kohë të gjatë Sydney ka vuajtur nga mungesa e akomodimit të turizmit luksoz dhe Crown Sydney do të ndihmojë ta kthejnë atë rreth,” tha ai. “Tani do të lëvizim shpejt për të filluar punën e gërmimit. Presim të përfundojmë ndërtimin dhe të hapim në fillim të vitit 2021. ”

Duke komentuar mbi miratimin, shefi ekzekutiv i Koresë, Rowen Craigie, tha: “Ne jemi të kënaqur që Komisioni i Vlerësimit të Planifikimit NSW ka dhënë dritën e gjelbër për këtë pjesë të rëndësishme të infrastrukturës turistike për të ecur përpara. Gjithkush në Crown është në kërkim përpara për të filluar ndërtimin e turistik të parë të hotelit në Sidnej. ”

Operatori fitoi të drejtat për ndërtimin dhe veprimin e kompleksit Barangaroo pas një lufte me ofertë me pronarët e kazinosë ekzistuese të Sidneit. Ylli, në vitin 2012, me qeverinë e mëparshme O’Farrell, miratimin e legjislacionit një vit më vonë për të lejuar një strukturë “të kufizuar” të lojrave.

Në dhënien e miratimit përfundimtar, një deklaratë nga komisioni tha se kishte “përfunduar se me ndryshimet e projektimit të bëra … shkalla e propozuar dhe forma e Crown Sydney do të jetë një ndërtesë skulpturore dhe elegante e firmës në bregdet”. bola net

Hoteli luksoz do të përbëhet nga më shumë se 300 dhoma dhe suita, apartamente, restorante, bare, dyqane, ambiente konferencash dhe dhoma lojërash VIP.